Stängningen av Aspvägen har medfört ökad trafik på Dragonvägen där det ligger flera förskolor och skolor. Foto: Daniel Iskander
Dragonvägen

Nya protester om Aspvägen

Boende på Arenberga har nu gått ihop och startat en namninsamling för att öppna upp Aspvägen, detta för att trafiken på Dragonvägen ökat sedan vägen stängdes av.

märsta.nu har flertal gånger rapporterat om problemen på Aspvägen sedan den stängdes av för genomfart. Istället har många som bor i Arenberga valt att åka genom Dragonvägen. Den officiella ståndpunkten för att stänga Aspvägen var att den ansågs trafikfarlig trots att den nyligen byggts om.

Sedan stängningen har trafiken på skoltäta Dragonvägen ökat. Nu reagerar förskolan Kanonkullen mot det tillsammans med HSB och Villaföreningen. Det senaste från kommunen i frågan var att en utredning skulle göras, enligt ett mail till redaktionen kommer denna utredning att presenteras 21:a mars.

De boende och Kanonkullens förskola har startat en namninsamling för att kommunen ska förbättra trafiksäkerheten på Dragonvägen och öppna Aspvägen igen:
– De hastighetsdämpande åtgärder som vidtagits de senaste åren har säkerligen genomförts i all välmening men de tycks ha haft motsatt effekt, istället för att bilisterna saktar ner inför busshållplatsen så tenderar de att öka hastigheten för att hinna före mötande trafik, står det på infon i namninsamlingen.

Vem som helst kan skriva under namninsamlingen och därefter presenteras den för kommunen. Bland kraven på åtgärder finns bland annat att farthinder anläggs både före och i busshållsåplatsen samt att det kommer upp skyltar.

Kollektivtrafiken i länet topprankas

Nyheter Stockholm har placerat sig på tredje plats inom kollektivtrafik i den globala rankningen Urban Mobility Readiness Index 2024, som tas fram av Oliver Wyman Forum och University of California.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening