Foto: Pressbild
Foto: Pressbild

Nya Frukostklubben lockar fler företagare

Sedan Destinations Sigtunas Frukostklubben öppnade upp för alla företagare har fler anslutit till träffarna.

Under det senaste året har Destination Sigtuna och Sigtuna kommun samarbetat för att arrangera Nya Frukostklubben, en mötesplats för alla företagare i kommunen. Träffarna, som äger rum en gång i månaden, har varit mycket populära med i genomsnitt 80 deltagare per tillfälle. Första träffen för året hölls nyligen på konferensanläggningen Kämpasten.

Frukostklubben erbjuder företagare en plattform att lyssna på inspirerande föreläsare och utbyta erfarenheter samt knyta nya kontakter. Under det gångna året har talare som fotbollsproffset Tomas Brolin, tv-kocken Catarina König och entreprenören Per Taube delat med sig av sina insikter.

Annika Bröms, näringslivschef i Sigtuna kommun och VD för Destination Sigtuna, initierade öppnandet av Frukostklubben för hela näringslivet som en av de första förändringarna när hon tillträdde som VD förra året. Målet med Frukostklubben är att skapa ett professionellt nätverk där företagare har möjlighet att regelbundet mötas och skapa nya kontakter.

Annika Bröms betonar vikten av att ingen lämnar Frukostklubben utan att ha fått chansen att prata med andra företagare och knyta nya kontakter. Responsen på Nya Frukostklubben har varit positiv, och intresset är stort med över 700 företagare som deltagit under de nio träffarna det senaste året. Med fullbokade event och väntelistor har Frukostklubben blivit en uppskattad mötesplats för näringslivet i Sigtuna.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening