Foto: Genrebild

Nya föreskrifter: Detta gäller för hund- och kattägare

Jordbruksverket har beslutat om nya föreskrifter för hund- och katthållare som började gälla 15:e juni: - Som katt- eller hundägare behöver du titta igenom de nya bestämmelserna och se till att du kan uppfylla dem, säger Jenny Eliasson, djurskyddshandläggare på Länsstyrelsen i Stockholm.

Med de nya föreskrifterna stärks djurskyddet för hundar och katter, reglerna anpassas till den nya djurskyddslagen, katter och hundars behov tydliggörs, likaså djurhållarens ansvar och krav på kompetens. Dessutom blir det enklare för djurhållaren att följa reglerna och hantera djuren i sin vardag:
– Många tycker nog att det är självklarheter, men vissa ändringar kan innebära att du måste hitta en annan lösning för din djurhållning, säger Jenny Eliasson, djurskyddshandläggare på Länsstyrelsen Stockholm.

Stärkt lagstiftning
Länsstyrelsen hanterar djurskyddsärenden, bland annat kring att utreda anmälningar om djur som far illa:
– Vi hoppas att de nya och mer utförliga bestämmelserna underlättar i våra samtal med djurägare – både i djurskyddsärenden och vid tillståndsprövningar av till exempel hunddagis och hund- och kattuppfödare – eftersom det blir tydligare vad som gäller. De nya bestämmelsernas starkare skydd för hundar och katter gör också att vi har en starkare lagstiftning att luta oss mot när vi behöver ingripa i allvarliga djurskyddsärenden, säger Jenny Eliasson.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening