Nya derbyn i Upplandscupen

FC Arlanda toppar Upplandscupen grupp 5 efter 2-2 mot Wigör. Senare på söndagen slog Märsta IK Sigtuna med hela 7-3.

Söndagen bjöd på två derbyn på Midgårdsvallen. Först Wigör-Arlanda där de förstnämnda hade tre bonusstraffar. I en händelsefattig första ledde Wigör med 1-0 efter mål på bonusstraff genom Nikolas Genes. Tidigt i andra kvitterade Andreas Azizsson och han ordnade även ledning med 2-1 innan Nicklas Söderman kvitterade genom en bonusstraff. Wigör kostade under matchen på sig att missa en straff också.

Ett delvis ordinarie Märsta IK med Gökay Altüner, Fredrik Lindberg och Victor Leven gjorde processen kort med Sigtuna IF i andra. Sigtuna ledde med 2-1 i paus men inom loppet av några minuter i andra hade man vänt på steken och därefter var Sigtuna chanslösa. Slutresultatet skrevs till hela 7-3, Giorgio Kababji svarade för ett hattrick.

Redan på lördagen spelade Rosersberg mot Bålsta Sanering och där var det match i knappt en halvlek då RIK hade 5-2 med sin inför andra. Slutresultatet skrevs till 7-3 efter två mål av Edis Sarajlija. Tabellen toppas av Arlanda men Wigör kan faktiskt passera då man har en match mindre spelad och ligger bara en poäng bakom. 3:e april är det derby mellan Arlanda-Märsta IK på Midgårdsvallen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening