Foto: Magnus Granhagen

Nya brandstationen vinner arkitekturpris

Den nya brandstationen vid Tullen har tilldelats Årets arkitekturpris i Sigtuna kommun

Årets Arkitekturpris från Sigtuna kommun har tilldelats Sigtuna brandstation för dess framstående arkitektoniska design. Priset, som delas ut årligen för att hylla god arkitektur i kommunen, korades av en jury bestående av invånare samt tjänstepersoner och politiker. Beslutet att utse brandstationen till årets vinnare togs efter en omröstning i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 7 maj.

”Sigtunas nya brandstation är en mycket värdig vinnare av arkitekturpriset”, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande. ”Redan från början var det viktigt för oss att skapa en byggnad som inte bara uppfyller sin samhällskritiska funktion, utan även smälter väl in i landskapet och är estetiskt tilltalande. Jag tycker att resultatet överträffar förväntningarna.”

En ceremoni för vinnarna kommer att hållas i mitten av juni där diplom och pris kommer att delas ut. Dessutom kommer en plakett att uppföras på platsen till ära för vinnarbidraget.

Peter Andersson, samhällsbyggnadschef i Sigtuna kommun, uttryckte sin stolthet över att presentera Sigtuna brandstation som årets vinnare. ”Vinnarbidraget är helt i linje med syftet med arkitekturpriset, vilket är att främja och uppmärksamma god arkitektur i vår kommun”, säger Andersson. ”Brandstationen är inte bara funktionell utan också en integrerad del av det omgivande landskapet mellan Sigtuna och Märsta, vilket gör oss extra glada att även invånarna uppskattar dess utformning.”

Tidigare vinnare av Arkitekturpriset inkluderar Gretas glänta (2022) och Borgmästarängen (2023).

Juryns motivering för utmärkelsen lyfter fram brandstationens harmoniska samspel med omkringliggande landskap och dess samtida design som präglas av hållbarhet och respekt för Sigtuna kommuns rika kulturarv.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening