Nya bränder rasar

För andra dagen i rad har det blossat upp bränder i kommunen: - En bidragande orsak tros vara de blommande aspträden som ger ifrån sig mängder av vita lättantändliga frön som lägger sig i drivor i skog och mark, skriver Brandkåren Attunda på sin hemsida.

Brandkåren bekämpar just nu vid 13.30-tiden två bränder i kommunen, den ena rör Steninge där det brinner i skogen i Östra Steninge, den andra branden har blossat upp på S:t Pers gatan, på samma plats där det brann under tisdagen. Enligt brandkåren tros de blommande aspträden vara en bidragande orsak till bränderna.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening