Foto: HSB Brf Silverskatten

Nya bostadsrättslägenheter i Sigtuna

HSB sätter spaden i marken för projektet BRF Silverskatten i Sigtuna stadsängar på onsdag.

77 lägenheter ska byggas i HSB:s projekt BRF Silverskatten i Sigtuna stadsängar. En del av lägenheterna kommer att bli unika vindslägenheter:
– Sigtuna Stadsängar är en mycket viktig del i framtidens Sigtuna kommun. Den helt nya stadsdelen är planerad utifrån omfattande medborgardialoger och växer nu fram i snabb takt. Sigtuna behöver fler attraktiva bostadsrätter och det är glädjande att HSB, som redan finns på flera ställen i vår kommun, också valt att etablera sig här. På det här sättet fortsätter vårt goda samarbete in i framtiden, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

I spadtaget som tas på onsdag medverkar förutom Holst även Mats Weibull (M), ordförande i bygg- och miljönämnden, Catherina Fred, VD på HSB Norra Stor-Stockholm och Mario Gonzales Sandoval som köpt en lägenhet.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Sigtunaseniorer i gamingprojekt

Bostad Seniorer från BRF Trollberget i Sigtuna deltar i ett pilotprojekt som Riksbyggen och Tele2 lanserat där syftet är att minska det digitala utanförskapet.

Kommuen lanserar detaljplaneportal

Bostad Nu behöver du inte längre sitta i mail och samtal med kommunens tjänstemän för att få tag i detaljplaner. Kommunen har lanserat en ny detaljplaneportal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening