Ny linje med Norwegian till Frankrike

Norwegian kommer med start i januari flyga mellan Arlanda och franska Lyon.

På tisdagen meddelade Norwegian att de utökar linjenätet från Arlanda med rutten Arlanda-Lyon. Första avgång blir i januari.
– Vi är glada över att kunna erbjuda resenärer i Sverige direktflyg till Lyon som bara ligger ett par timmars bilresa från attraktiva skidorter som Val d’Isère, Les Deux Alpes och Les Arcs. Men Lyon är även en destination i sig där det finns mycket att se och göra. Vi ser fram emot att välkomna resenärer ombord den här nya linjen under vintersäsongen, säger Magnus Thome Maursund, kommersiell direktör på Norwegian.

Norwegian trafikerar rutten en gång i veckan på lördagar från 21 januari. Det kommer att vara en vinterlinje som enart trafikeras till mars 2023. Via Lyon kan man ta sig till flera kända skidorter i närheten.

Stjärnkrögare etablerar i McDonalds gamla lokaler

Näringsliv En ny restaurang kommer att etableras i Arlandastad, där snabbmatskedjan McDonald’s tidigare hade verksamhet. Bakom satsningen står en välkänd stjärnkrögare, vars identitet ännu inte har offentliggjorts. Restaurangen väntas öppna i början av 2026.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening