Ny interimstyrelse klar i MP

Miljöpartiet i Sigtuna kommun får en ny styrelse nu när den gamla styrelsen valt att kliva av partiet. Under en tid kommer distrtiksstyrelsen i Stockholmsregionen att ta över.

Turerna kring MP i Sigtuna fortsätter. Nyligen uppgav den sittande styrelsen att de väljer att lämna partiet och bilda en ny förening. Tills dess att en ny styrelse bildats kommer MP:s styrelse i Stockholmsregionen att leda arbetet. Enligt distriksstyrelsen är lokalavdelningens beslut om utträde inte giltigt eftersom ett utträde/upplösning ska ske genom 2/3 majoritet på två på varandra följande årsmöten, varav minst ett ska vara ordinarie årsmöte.
– Eftersom så inte skett kan beslutet inte tolkas som ett upplösningsbeslut. Därtill kan en lokalavdelning inte fatta beslut om att träda ur partiorganisationen utan enbart upplösas – för att därefter för de så önskat, starta en ny förening, skriver Elin Olsson, ordförande i MP Stockholmsregionen, i mail till märsta.nu

Enligt Olsson har det ”påstådda medlemsmötet” inte heller kallat samtliga medlemmar i MP Sigtuna till mötet varför beslut på det ändå inte skulle vara giltiga. Fram till att ett extra årsmöte har hållit kommer arbetet i Sigtuna kommun att ledas av stockholmsregionens distriktsstyrelse. Årsmöte ska ske så snart som möjligt efter medlemsmötet 20:e oktober.
– MP Stockholmsregionens distriktsstyrelse fortsätter verka aktivt med att stödja partiets medlemmar i Sigtuna, i syfte att återskapa god interndemokrati, fortsätter Olsson.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening