Foto: Sigtuna kommun

Ny hemsida ska visa en finare bild av Valsta

Projektet Valsta Utveckling lanserar en egen hemsida med fokus på att sprida ett attraktivare bild av stadselen.

I tre års tid har Valsta Utveckling funnits som ett samarbete mellan bostadsbolag, kommun, näringsliv och föreningar. Nu kommer en ny hemsida för att förändra en ensidig bild av Valsta.
– Vi är Valsta, vill vi signalera inkludering och vi-känsla- att vi och våra besökare tillsammans kan höja Valsta, säger VD Göran Langer.

Många trivs i Valsta
Enligt Göran Langer finns det redan en bild av Valsta som skiljer sig från den mediala bilden, detta då 84 procent uppget i en enkät att de trivs hyfsat bra med att bo i Valsta och 56 procent trivs bra. 7 av 10 känner också gemenskap med grannarna. Med den nya hemsidan ska man visa upp version av Valsta som inte alltid visas upp, om gemenskap och trivsel i stadsdelen. Langer är dock medveten om att det finns förbättringsåtgärder, detta med att många känner sig otrygga.

Här kan du se Valstas nya sajt

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening