Den nya föreningens spelare.Foto: Insändarbild

Ny förening för flick- och damfotboll

Rosersbergs IK, Wigör och Sigtuna IF har tillsammans startat upp nya föreningen Sigtuna Märsta United FK.

I augusti i år inleddes samtal mellan de tre föreningarna om ett kommunövergripande samarbete kring flickfotbollen. Det har nu resulterat i en nybildad förening som heter Sigtuna Märsta United FK. Ett antal aktiva från vardera förening var med och röstade fram namnet. Föreningen vänder sig till flickor från 15 år som vill satsa på sin fotboll inom kommungränsen. Bakgrunden till den nya föreningen är att det varit för få spelare i moderföreningarna som kan bilda underlag för ett äldre flick eller damlag.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening