Räkna med fler kontrollanter redan i år.

Nu utökas biljettkontrollerna

Från och med i år är det fler kontroller i kollektivtrafiken. SL satsar 340 miljoner på fler kontrollanter.

Antalet biljettkontroller ska dubblas från 2,5 miljoner till fem miljoner stycken under 2018 rapporterar Mitt i. Det innebär en kostnad på 340 miljoner kronor för SL. I år blir det ”bara” 3,5 miljoner kontroller. Kostanden ställs av SL på det årliga intäktsbortfallet på grund av felaktiga eller saknade biljetter. Under 2017 var summan 254 kronor.

40 procent på bussar och pendeltåg
ISS kommer att utföra kontrollerna, de har nyanställt 12 personer, totalt är det 50 kontrollanter som är ute i hela länet. Kontrollanterna går även tillsammans eftersom det är ett utsatt jobb, de ska fram för allt finnas på tider som är trafikerade. Av alla kontroller ska 40 procent utföras på bussar och pendeltåg och 45 procent i tunnelbanan. 1500 kronor kostar det att inte ha en giltig biljett, det vanligaste fusket är att åka på rabatterat pris trots att man inte är berättigad till det. I 29 procent av fallen så saknar resenären en biljett helt.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening