Nu satsas det på att få ungdomar i arbete

Ungdomar som inte går i gymnasiet eller inte tagit gymnasieexamen ska få arbetslivserfarenhet och möjlighet att ta examen.

Sigtuna kommun gör en satsning på att unga som inte studerar på gymnasiet eller tagit gymnasieexamen ska både få arbetslivserfarenhet samt ta gymnasieexamen. Syftet med satsningen som kallas ”Jobb mot studier” är att motivera ungdomar tillbaka till studier.

Ungdomarna som är mellan 16-20 år erbjuds en deltidstjänst på 200 timmar inom antingen kommunal eller privat arbetsgivare.
– Det handlar om att skapa ett Möjligheternas Sigtuna där enskilda har framtidshopp och mindre beroende av bidrag och rustade för framtidens arbetsmarknaden, säger Lars-Göran Mellberg (L), förste vice ordförande i utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden, i ett uttalande.

I år är det fokus de ungdomar som ska fulla 19 år under höstterminen. Kommunerna har ett aktivitetsans varför ungdomar mellan 16-20 år. Genom Jobb mot studier kan ungdomarna få en långsiktig etablering på arbetsmarknaden. Ungdomsarbetslösheten i kommunen är hög och har ökat under pandemin på grund av att många jobb inom turist- och konferensnäringen försvunnit.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Nyheter Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Nyheter Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening