Nu öppnas Terminal 4 igen

Terminal 4 som varit stängd under pandemin öppnar upp igen för att resenärsflödena ska flyta på bättre.

Arlanda har under våren haft problem med långa köer i säkerhetskontrollen på grund av personalbrist. För att underlätta flödena nu inför sommaren har man valt att öppna upp Terminal 4 och en gångtunnel mellan terminalerna rapporterar SVT Uppsala. Andra insatser som man vidtar är att anställa skolungdomar som ska hjälpa till och informera resenärer samt hantera köer. Man flyttar också personal från andra flygplatser till Arlanda. Men resandet kommer trots åtgärderna inte flyta på som innan pandemin. Det finns utmaningar som Swedavia fortfarande måste hantera som effekter av pandemin då resandet föll till historiskt låga nivåer.

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening