Nu kan man blippa bankkortet

Från med idag 2:a februari är det möjligt att blippa ditt betalkort för enkelresa inom SL.

SL inför blipp på betalkort från och med idag tisdag 2/2 rapporterar SVT Stockholm. Det innebär att du inte längre behöver skaffa ett accesskort för att åka med SL-trafiken. Man kan också betala utan att ha appen.

Stockholm blir först i Norden med den här typ av betallösning enligt SVT. Det ska alla inom samtliga trafikslag, bussar och pendeltåg. Under ett års tid har ett hundratal personer i länet testat att åka med sitt betalkort.
– En normal dag när det inte är pandemi görs över 3 miljoner resor hos SL. Det känns självklart att Stockholms kollektivtrafik ska ha internationell standard på biljettsystem och resande, uppger trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) för SVT.

Du kan betala med Visa, Mastercard och American Express på samma sätt som du blippar SL-kortet. Man kan också betala med digitala plånböcker som Apple, Samsung eller Google Pay.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening