Foto: CompuGroup Medical Sweden AB

Nu har över 900 vaccinerats

Över 900 personer i kommunen har nu vaccinerats vilket innebär 2,5 procent av befolkningen.

Vaccineringen går vidare i kommunen och sedan förra veckan har drygt 120 personer vaccinerats, totalt är det 918 vaccinerade vilket motsvarar 2,5 procent enligt Newsworthy som sammanställt siffror från Nationella vaccinationsregistret. Dock är andelen i Sigtuna något lägre än i de flesta andra kommuner. Flest vaccinerade i relation till befolkningen finns i Norrtälje med 5,3 procent, Bro och Väsby har båda vaccinerat tre procent. I Väsby är det drygt 1000 vaccinerade, i Bro 675.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening