Nu har Askerson tagit över som KSO
Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Den 1 februari tillträdde Mattias Askerson (M) som kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna efter Olov Holst. Hans politiska engagemang började tidigt, inspirerat av diskussioner hemma och i skolan, vilket ledde till att han gick med i Moderata Ungdomsförbundet redan som 16-åring.
Askerson, som är uppvuxen i Märsta, har en bakgrund inom samhällsbyggnad och transport. Han ser Arlanda som en central del av kommunen och vill arbeta för bättre förbindelser dit. Han betonar också vikten av utbildning och trygghet i skolorna.
– Skolfrågorna är min högsta prioritet. Vi behöver bli bättre på det svenska språket och matematik, samtidigt som vi ska ha skolor med trygghet och studiero, säger han.
Som kommunstyrelsens ordförande vill han vara tillgänglig för invånarna och är beredd att driva frågor även på regional och nationell nivå för kommunens bästa. Mattias efterträder Olov Holst som var KSO under sju år.
redaktion@marsta.nu