Nya cykelvägen på Strandpromenaden Foto: Daniel Iskandar
Nu byggs strandpromenaden om
Strandpromenaden byggs om så att det ska finnas plats för en cykelbana.
Arbetet med att utveckla strandpromenaden pågår. märsta.nu har tidigare rapporterat om den nya minigolfbanan som Sigtuna IF bygger. Samtidigt pågår arbetet från kommunens sida med att anlägga en cykelbana mellan Strandvägen och gräsytorna, från minigolfen till ”pumphuset”.
Under särskilt förra sommaren höjdes röster för den trånga Strandpromenaden där gående samsades med cyklister. En markering som visade var cyklar respektive gående skulle vara togs bort och tanken var att alla skulle samsas om ytan. Det föll dock inte helt väl ut. Den nya cykelvägen ska stå klar inom de närmaste veckorna.
Nyheter Under årets första kvartal var 60 procent av alla nya bilar i Sigtuna elbilar eller laddhybrider – en liten ökning jämfört med kvartalet innan.
Blåljus Inför Djurgårdens match mot Rapid Wien anlände bortalagets supportrar till Arlanda, några hade med sig tandskydd varpå polis valde att avvisa dem från landet.
Notiser För andra året i rad har en rekordstor andel av SL:s resenärer rest med giltig biljett. Under 2024 uppgick andelen till 98,2 procent, enligt uppgifter från Region Stockholm.
Politik Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).
Notiser Under vecka 15, mellan 7 och 13 april, gör polisen extra kontroller av hastigheten på vägar runt om i landet. Syftet är att minska risken för olyckor och rädda liv.
Blåljus Tidigt på morgonen den 8 april grep polisen en man på Arlanda flygplats. Han misstänks för att ha haft narkotika i kroppen och för att ha burit en kniv, vilket är förbjudet.
Notiser Sigtuna kommun deltar i årets Almedalsvecka i Visby och kommer den 26 juni att arrangera två seminarier med fokus på Arlandas utveckling, infrastruktur, kompetensförsörjning och tillväxt i Arlandaregionen.
Blåljus Under söndagskvällen larmades räddningstjänst och polis till en kraftig brand i ett sophus på Magnegatan i Valsta. Larmet kom in strax efter klockan 18.30, och när räddningsstyrkorna anlände var lågorna redan höga.
Notiser Sigtuna kommun vill nu göra det enklare för invånare att anmäla om de ser olaglig hantering av avfall. Det kan till exempel handla om skräp som dumpats i naturen, farliga jordmassor eller att någon eldar avfall.