Foto: Pressbild

Nu byggs Bike Arena

Sigtuna Bike Arena byggs i Sigtuna stadsängar sedan Internationella arvsfonden gått in med fem miljoner i projektet.

Igår onsdag var internationella cykeldagen, i samband med det meddelade Destination Sigtuna att Internationella arvsfonden går in med fem miljoner kronor för att utveckla Sigtuna Bike Arena i Sigtuna stadsängar. Bakom projektet står den ideella idrottsföreningen Sigtuna Sports Club. Banan kommer ha en så kallad flowtrail och ett teknikområde, det blir en XCO-bana.
– Vår vision är att etablera Sigtuna som Sveriges främsta och mest hållbara mtb-destination. Vi påbörjade det här projektet våren 2019 genom en förstudie följt av en enklare grävd bana men utan professionellt anlagda hinder. Genom att Arvsfonden går in och stöttar oss med 5 miljoner kan vi påbörja resan mot att förverkliga vår vision, säger Fredrik Jonson, ordförande i Sigtuna Sports Club.

Hoppas på cykelturism
Destination Sigtunas VD Anna Lakmaker hoppas att fler cykelturister ska lockas till kommunen med anledning av banan:
–  Intresset för cykelturism ökar i hela landet och vi ser en tydlig trend där fler och fler av våra besökare gärna söker sig till fysiska aktiviteter som man kan göra tillsammans med en partner, familj och vänner. Sigtuna Bike Arena kommer bli ett fantastiskt tillskott i vår destination och vi är otroligt glada över det fina arbete Sigtuna Sports Club gör för att utveckla en så häftig cykelanläggning, säger Anna Lakmaker, vd på Destination Sigtuna.

Kostar 15 miljoner
Det finns också planer för ett café i anslutning till banan, totalt uppskattas investeringen till 15 miljoner kronor. Övriga som medverkar i projektet är Sigtuna stadsängar Exploaterings AB, Bonava och Sigtuna kommun. På sikt kan kan banan även knytas ihop med Stockholm och Uppsala genom Upplandsmeden. Det finns också planer för rekreationscykling i kommunen så att man kan cykla på grusvägar och mindre vägar för att se slott, sevärdheter och fornlämningar.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening