Norwegian storsatsar på Arlanda i sommarn
Under sommaren storsatsar Norwegian på Arlanda och totalt blir det flyg till 52 destinationer.
Norwegian planerar att öka kapaciteten under den kommande sommarsäsongen med över 100 000 flygningar och plats för nästan 19 miljoner passagerare. Totalt erbjuder de 340 linjer till 122 destinationer, varav 47 är helt nya. I Sverige kommer Norwegian att erbjuda direktflyg till 52 destinationer, och under våren kommer flera nya linjer att starta från Stockholm Arlanda, Göteborg Landvetter, Stockholm Skavsta och Växjö Småland till populära destinationer i Europa.
Magnus Maursund, kommersiell direktör på Norwegian, betonar att de kommer att utöka linjenätet och erbjuda ett brett utbud av resmål runt om i Europa för att möta efterfrågan under den intensiva resesäsongen. Under våren och sommaren utökas både antalet avgångar och destinationer, vilket ger resenärerna ökad valfrihet och flexibilitet.
I Sverige kommer Norwegian att starta 10 nya linjer, inklusive direktflyg från Stockholm Arlanda till Bari och Billund. Startdatum för Bari är den 4:e juni och för Billund den 19:e juni. Totalt kommer Stockholm Arlanda att erbjuda direktflyg till 52 destinationer.
tips@marsta.nu