Laget med tränare i JönköpingFoto: Insändarbild

Nio medaljer för Kim Taekwondo i Jönköping

Kim Taekwondo reste med tolv tävlande till Jönköping och kom hem med nio medaljer, varav fyra guld.

På lördagen hölls den första tävlingen för både nybörjare och avancerade i Sverige för året, kallad Champion Open, som ägde rum i Jönköping inom taekwondo-världen. Kim Taekwondo, representerande klubben, deltog med 12 tävlande. Bland dessa fanns endast en avancerad deltagare vid namn Tea Karlberg, som tävlade i -55kg-klassen och gjorde sin första tävling på sex månader.

Resultaten från tävlingen var inget annat än imponerande. Kim Taekwondo lyckades säkra totalt 4 guld, 2 silver och 3 brons, vilket är en betydande prestation.

Tea Karlberg visade upp enastående skicklighet och segrade i båda sina matcher, vilket resulterade i ett välförtjänt guld. Detta är särskilt lovande med tanke på den kommande utmaningen i Serbia Open, en Världsranking-tävling som äger rum mellan den 11:e och 13:e april i Belgrad. Även Nazaah Waliullah och Philip Rosenberg kommer att delta i denna tävling och strävar efter att säkra sina platser i landslaget inför sommarens EM.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening