Foto: Magnus Granhagen

Nielsen blir assisterande tränare

Skånela IF har meddelat att Isak Nielsen kommer att bli assisterande tränare för herrlaget, under ledning av huvudtränare Tim Lindqvist.

Nielsen, som har varit en viktig del av laget och haft en tät dialog med tränarna om taktiska detaljer, särskilt i det defensiva spelet, kommer nu att arbeta i en officiell tränarroll.

Tim Lindqvist uttrycker stor glädje över rekryteringen och betonar Nielsens taktiska skicklighet och uppskattning inom föreningen. Lindqvist anser att Nielsens övergång till tränarstaben är naturlig och ser fram emot att arbeta tillsammans.

Isak Nielsen, som går in i sin nya roll med entusiasm, hoppas att hans spelarkarriär och erfarenheter inom taktiskt försvarsspel kommer att kompensera för hans begränsade tränarerfarenhet. Han ser fram emot att stödja Tim och hela laget, och är tacksam för möjligheten att fortsätta bidra till Skånela IF:s framgångar i Handbollsligan.

Nielsen uttrycker också tacksamhet mot Skånela för förtroendet och ser positivt på samarbetet med tränarkollegorna och spelarna för att bygga ett starkt försvar i Handbollsligan.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening