Lantmäteriet anser att några namn inte är så lämpliga att använda Foto: Pressbild

    Nej till Winter, Greta och Sorgen

    Lantmäteriet anser att Winter, Sorgen, Sigtuna Sur, Munter, Lotta och Greta är mindre lämpliga som kvartersnamn i Sigtuna stadsängar.

    Sigtuna stadsängar får nej av Lantmäteriet till några av sina namnförslag på gator, torg och kvarter. Det handlar om exempelvis Sigtuna sur som numera är en äppelsort och Sorgen samt Greta och Winter. Men det går bra att använda Äpplet, Chauffören, Glädjen, Höskullen och Solstrålen. Totalt har 23 namn godkänts och sex förslag anses som mindre lämpliga enligt Dagens Nyheter.

    Lantmäteriet menar att det är väl valda namn ur ett kulturhistoriskt perspektiv men att de fungerar mindre bra som ortsnamn eftersom de boende förväntas använda och hänvisa till namnen. Magdalena Larhed Eriksson som är PR-konsult åt Sigtuna stadsängar berättar att namnen tagits fram i en samverksansgrupp som består av företrädare för kommunen, Sigtuna Museum, Hembygdsföreningen och Sigtuna stadsängar. Man har nu skickat in nya namn.

    Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

    Nyheter Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

    Nyheter

    Sport

    Kultur & Nöje

    Näringsliv

    Debatt

    Bostad

    Kampsport

    Förening