Kommunens niondeklassare som gick ut i våras är bland de sämsta i länet när det gäller behörighet till gymnasiet, varken i yrkesprogram eller studieförberedande.
Nästan 15 procent av kommunens niondeklassare i våras nådde inte behörighet till gymnasiet, bara i två andra kommuner, Södertälje och Botkyrka, så är det fler som inte når behörighet rapporterar SVT. Botkyrka med 14,8 och Södertälje 16,5. Sigtuna ligger på 14,6. Högst andel behöriga finns i Danderyd med 97,1 procent av niondeklassarna. Grannkommunen Väsby ligger på 13,1 procent obehöriga.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.