Nästan 200 kommuninvånare fick bidrag för att installera laddplats, bäst i länet på att nyttja statligt stöd för laddplats är danderydsborna.
102 personer i kommunen fick bidrag förra året för att installera laddplats, totalt betaldes två miljoner ut till dessa personer uppger Newsworthy. Sigtunaborna hör till några av de sämsta i länet på att nyttja det statliga bidraget. Bäst är man i Danderyd dådet var tre gånger så högt stöd. Privatpersoner kan sedan 2021 göra avdrag på upp till 50 000 kronor för att installera laddbox för elbil i hemmet. Sigtuna hör dock till en av de främsta kommunerna på att tillhandahålla offentliga laddplatser.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.