Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Mynttomten i Sigtuna rustas upp – historisk plats blir mer tillgänglig

Mynttomten i centrala Sigtuna ska rustas upp och bli mer tillgänglig för allmänheten att besöka. Arbetet inleds under 2026.

Sigtuna kommun satsar på att rusta upp Mynttomten, platsen där Sveriges första mynt slogs. Målet är att göra området mer tillgängligt och skapa en levande historisk miljö för både invånare och besökare.
– Mynttomten är en av Sigtunas viktigaste historiska platser, och vi vill ge den en gestaltning som speglar dess betydelse, säger Lars Björling (SfS), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Området ska utvecklas till en central mötesplats med möjligheter för evenemang och aktiviteter. Arkeologiska fynd kommer att stå i fokus, och en paviljong i glas ska illustrera hur mynttillverkningen gick till. Besökare kommer även att få prova på att slå egna mynt.

För att inkludera barnens perspektiv i utformningen av platsen kommer en referensgrupp med barn och unga att delta i planeringsarbetet.

Arbetet inleds 2026, då paviljongen ska byggas och stenrader markerar platsens ursprungliga byggnader.

Så många kallas till mönstring

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.

176 misstänkta brott anmälda i Sigtuna kommun

Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.

EXTRA

Tre handgranater hittades vid förskola

Blåljus Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening