Olov Holst möter Marie Axelsson tisdag 21/8 kl. 13.00 på Magasinet
Möts i valduell
Under onsdagsmorgonen blev det klart med att KSO-kandidaterna Olov Holst (M) och Marie Axelsson (S) möts i en livesänd och publik debatt på tisdag.
märsta.nu har gjort klart med ännu en valdebatt. Denna gång är det kandidaterna till kommunstyrelseordförande som möts; Marie Axelsson (S) och Olov Holst (M). Debatten kommer att sändas live via märsta.nu på Facebook men är även publik och kan följas på plats på Magasinet i Märsta centrum.
KSO-duellen blir den första av två livesända debatter som märsta.nu arrangerar. Den sista går 8/9 på Magasinet och är allmänpolitisk med alla partier i fullmäktige.
Både Olov Holst och Marie Axelsson ser fram emot att mötas så att väljarna får besked om vad som gäller efter valdagen om S eller M skulle få bilda koalition: – Jag ser fram emot att få debattera socialdemokraternas politiska förslag med moderaterna, säger Marie Axelsson.
Olov Holst: – Jag ser verkligen fram mot att få debattera Sigtunas framtid med Marie Axelsson. Just nu lovar socialdemokraterna allt till alla i valrörelsen men berättar inte hur man ska ha råd att genomföra alla löften. Jag hoppas väljarna kan få svar på det i debatten
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.