Så här sträcker sig spåret mellan Sigtuna stadsängar och Hällsbo, totalt ca 5,5 km. Foto: Pressbild

Motionsspår klart i Sigtuna

Ett motionsspår bestående för skidor och promenad/löpning står nu klart i den nya stadsdelen Sigtuna Stadsängar.

För drygt ett år sedan meddelade NCC som utvecklar Sigtuna stadsängar tillsammans med SigtunaHem att det ska bli ett motionsspår för skidor i Sigtuna stadsängar. Det är intäkterna från skogsavverkningen som gått till spåret som är 3 kilometer långt. Parallellt med skidspåret finns även motionsspåret för att inte skidspåret ska trampas ned.

Spåren har tagits fram tillsammans med Sigtuna Orienteringsklubb:
– Spåret möjliggör bra skidåkning och träningsmöjligheter för såväl orienteringsklubbens skidsektion som för de boende i Sigtuna och Sigtuna stadsängar, säger Roland Bäcklin, ordförande i Sigtuna Orienteringsklubb, i ett pressmeddelande.

Bo Lindberg och Claes Berglund, båda erfarna skidåkare, är banarkitekter. Spåret kommer att ansluta till Hällsbostugan och det befintliga spår som redan finns där. Invigningen kommer ske någon gång i början av 2017 då man kan snösäkra spåren. Det blir en skidtävling för barn och ungdomar som Sigtuna Orienteringsklubb arrangerar.
– Sigtuna stadsängar vill fortsätta att sponsra Sigtuna Orienteringsklubb på olika sätt, som en del av vårt lokala hållbarhetsarbete, säger Kim Hultén, verksamhetschef för Sigtuna stadsängar.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening