Lucao och Jimmy Karlsson

Möter storlaget i åttondelsfinal

Skånela lottades mot storlaget IFK Kristianstad i åttondelsfinalen av Svenska Cupen: - Vi har visat att vi kan matcha de bästa lagen, säger tränare Jimmy Karlsson.

Herdeiro Lucaos gamla klubb IFK Kristianstad kommer till Vikingahallen. Det stod klart sedan Skånela överraskande gått vidare under söndagen när Önnered besegrade Lindesberg:
– Jag är inte överraskad, Önnered ville inte förlora tre matcher, säger Lucao till märsta.nu

Lucao värmer upp inför träningen med att cykla en stund. Återkomsten till Vikingahallen och Skånela har spelmässigt varit bra men han saknar Skånelas publik:
– Jag ville ha en återkomst med publik, med tung läktare, förhoppningsvis blir det bättre i år.

Matchplanen enligt Lucao är att inte gå in med för mycket respekt. Att man ska tro på sig själva, utgå från försvarsspelet och sen trycka fram.
– Som vi spelat finns det chans. Kristianstad är nog lika bra som Alingsås och Önnered. Vi får se upp med deras högernia, han är grym, men jag vet inte vad han heter, fråga Jimmy, han har koll på spelarna, säger Lucao och skrattar.

Ja att Jimmy Karlsson har koll på motståndet råder ingen tvekan om. Han ser en härlig chans att få matcha mot en av landets giganter det senaste decenniet.
– Det är David mot Goliat, deras målvakt tjänar mer än vad hela vårt lag gör tillsammans. Kan vi matcha Alingsås så kan vi pressa Kristianstad också. Vi har hög kvalitet i laget och är inte chanslösa. Det är inte heller lätt att komma hit. Lucao var själv med och förlorade här med dem i Elitserien.

För den som minns var ju Skånela i Elitserien för snart tio år sedan. Då kokade Vikingahallen. Så blir det inte riktigt nu eftersom bara 150 får komma in.
– Vi är inne i en bra trend och förbereder oss som vanligt inför match. Ska sätta vår gameplan och skruva till den. Vi har visat att vi kan möta de bästa lagen. Vi är tillräckligt bra fr att spöa dem.

Avkast Lördag 17.00, Vikingahallen – Retur 13/9 19.00 i Kristianstad

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening