Foto: Pressbild/Socialdemokraterna

Moderaterna har styrt kommunen i fyra år

Moderaterna har styrt politiken i Sigtuna kommun i drygt fyra år. Under denna tid har det varit 24 skjutningar med tre avlidna, över 300 bilar har brunnit och den organiserade brottsligheten har ökat markant. Nu har Valsta klassificerats som ett riskområde. Kan man skylla detta på Socialdemokraterna? Knappast.

Moderaterna har, i likhet med alla andra partier, satsat stora summor av kommunbudgeten på trygghetsarbetet. Problemet med Moderaternas budget är att den är felriktad och innefattar för lite av det brottsförebyggande arbetet. Resultaten ser vi varje dag genom öppen droghandel, bilar som brinner, skjutningar och organiserat bidragsfusk. Jag förstår Olov Holst frustration.

Efter mina samtal med Lena Nitz, förbundsordförande för Polisförbundet, har en av lärdomarna varit att samverkan behöver stärkas mellan socialtjänsten, polisen och skolan men även över de partipolitiska blockgränserna. Det borde inte vara så svårt att lägga våra partifärger åt sidan och försöka enas om en trygghetspolitik som håller över tid. För kommuninvånarnas bästa.

Vi har presenterat ett antal åtgärder som vi skulle vilja se. Mer resurser till skolan är ett måste. Vi kan inte ha placeringen 259 av 290 kommuner (Lärarförbundet 2020) och samtidigt mena att vi tar det brottsförebyggande arbetet seriöst. Det går inte ihop. När fler ungdomar lyckas med sin utbildning blir det fler som väljer vidareutbildning och jobb istället för att lockas till kriminella miljöer. Det behövs fler socialsekreterare och familjestödjare som kan stötta ungdomar och familjer som har det svårt. Samverkan mellan kommunen och polisen måste växlas upp ytterligare. Där behövs det ytterligare satsningar i budgeten. Moderaterna har valt att samla pengar på hög istället för att göra ytterligare satsningar på tryggheten.

Jag har även samtalat med Boel Godner (S), kommunstyrelsens ordförande i Södertälje kommun, som länge haft liknande problem som Sigtuna kommun. I Södertälje kommun har den politiska majoriteten och oppositionen enats om hur det brottsförebyggande arbetet ska genomföras. Där har partierna kommit överens om vad man ska satsa på och resultaten är goda. Kommunen och polisen har ett nära samarbete och man har t ex anställt fler socialsekreterare som numera arbetar i polishuset tillsammans med polisen. Skolan har prioriterats framför alla andra välfärdsverksamheter. Om Södertälje kan så kan vi.

Olov Holsts utspel är beklämmande och jag försöker bortse från påhoppen han framför i sin artikel eftersom de enbart syftar till att rikta bort uppmärksamheten från hans egna misslyckanden. Mina ambitioner är att kommuninvånarna ska känna att vi som är valda politiker är deras politiker. Därför är det dags att enas om några gemensamma trygghetssatsningar som håller över mandatperioder och val. Om inte Olov Holst vill det så är det hans val, men det vore tveklöst det bästa för Sigtuna kommun.

  • Marie Axelsson (S) oppositionsråd, Sigtuna kommun

 

repliken: Valfrihet ger kvalitet och långsiktig hållbarhet

Insändare David Lundqvist (S) inleder sin fråga om vårdbolagen i Sigtuna kommun med att hänvisa till maktskiftet 2017. Det vill säga då Kristdemokraterna (KD) tillsammans med Moderaterna (M) med flera under pågående mandatperiod fick kliva in och ta ansvar efter Socialdemokraternas kollapsade styre.

Nöjda med bolagsvinsterna från äldreomsorgen, M, KD, SfS och SD?

Insändare Fram till maktskiftet hösten 2017 gick Sigtuna kommun in för att sköta vård- och omsorgsverksamheten i egen regi. Äldre-, LSS- och socialpsykiatriomsorgen sköttes av kommunförvaltningens egna enheter. Sen har aktiebolag tagits in som utförare. Är M, KD, SfS och SD nöjda med dessa bolags vinstuttag?

Kommuner har ett ansvar för ett tryggare samhälle

Insändare Brottsligheten och den upplevda otryggheten är ett stort problem för företagen i Stockholms län. Nästan fyra av tio stockholmsföretag uppger att de har utsatts för brott under de senaste 12 månaderna. Dessa brott orsakar inte bara stora ekonomiska förluster utan leder också till otrygghet för personal och kunder. I Sigtuna uppger 60 procent av företagen att de önskar att kommunen prioriterar arbetet med min minskad brottslighet och ökad trygghet för att förbättra det lokala företagsklimatet.

Tack Sigtuna kommun

Insändare I och med senaste fullmäktige har jag avsagt mig alla mina politiska uppdrag då jag ska flytta från kommunen. Texten nedan är en del från mitt avslutningsanförande:

repliken: Martin behöver inte oroa sig

Insändare Martin Jansson beskriver sin oro för utvecklingen på bostadsmarknaden. Vi kan lugna Martin. Den oro han upplever grundas uppenbarligen på ett antal olika missförstånd eller på ren okunnighet.

Barnen och skattebetalarna blir förlorarna

Insändare Utbildningsförvaltningen varnar för att våra kommunala skolor får högre kostnader och svårt att rekrytera lärare. Trots det anser M-SD-KD-SfS-styret att en stor, vinstdrivande skolkoncern är ett välkommet tillskott i kommunen.

slutreplik: Kommunledningen drunknar i felkalkyler

Insändare Kära kommuninvånare och skattebetalare. Gå inte på kommunledningens bluffkalkyl om att simhallarna kostar 30 miljoner kronor per år. De glömmer nämligen att redovisa intäkterna. Deras kalkyl är därför långt ifrån vattentät.

Vi har rätt att bo här

Insändare Som nyvald vice ordförande för Hyresgästföreningen Sigtuna vill jag vädja till alla hyresgäster att vara vaksamma på vad som händer när kommunen ombildar hyresrätter till bostadsrätter.

repliken: Magplask av Socialdemokraterna

Insändare Att främja folkhälsan är viktigt och det är därför kommunledningen investerar 185 miljoner kronor i årets budget för att renovera, bygga ut och bygga nya anläggningar runtom i kommunen.

Låt fler Sigtunaelever driva företag i skolan

Insändare Stockholmsregionen behöver fler företagare. Det är i företagen som välstånd, innovationer och arbetstillfällen skapas – allt det som gör vardagen bättre för oss alla. Fler företagare i Stockholms län skulle stärka den lokala ekonomin och bidra till levande samhällen.

repliken: Vilse i pannkakan

Insändare Så nådde Socialdemokraternas beröringsskräck för privata utförare fram även till Kultur- och fritidsnämnden med ett påhopp på kulturchecken.

Kommunens engagemang för Viby by

Insändare I en artikel på märsta.nu försöker Marie Axelsson (S) ge sken av att ett eventuellt kommunalt köp av Viby by är ett socialdemokratiskt initiativ. Inget kunde vara mer felaktigt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening