Selma Kaya och Moa SödersvedFoto: Sigtuna IF

Moa och Selma till SM

Moa Södersved och Selma Kaya får också åka till SM för 16-åringar.

Inte bara sigtunabon Ludwig Bigander Möller tar plats i Upplandslaget utan även Moa Södersved och Selma Kaya får bege sig till Distriktslags-SM. Båda är 16 år och möter Norrbotten, Södermanland, Värmland och Hälsingland i Gävle.

För att komma med i laget var Moa och Selma med i ett antal uttagningar, bland annat fysiska. De har också representerat Uppland i ett antal träningsmatcher innan SM, därefter togs de ut i truppen som består av 17 spelare och tre målvakter.
– Vi tror och hoppas att det kommer gå bra! Förra året tog Uppland brons. Innebandymagazinet har tippat oss som gruppetta men att vi åker ut i kvartsfinalen. Så vi hoppas att vi kan motbevisa deras tippning och nå längre. En pallplats hade varit roligt, säger tjejerna i ett gemensamt uttalade på Sigtuna IF:s hemsida.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening