Misstänkta terrorbrott ska ha skett i sigtuna kommun
En person misstänks ha finansierat terrorism med utgångspunkt från Sigtuna kommun.
Säkerhetspolisen (Säpo) utreder en person norr om Stockholm som misstänks ha gjort minst två terrorresor och finansierat terrorism enligt TV4.se. Personen har inte gripits, men har begärt och fått en offentlig försvarare. Utredningen leds av chefsåklagare Per Lindqvist, som bekräftar att personen är misstänkt för att ha rest eller försökt resa för att begå terrorbrott eller samverka med terroristorganisationer. Åklagaren är förtegen om detaljerna kring resorna, vilka länder eller grupper som är involverade, men brotten ska bland annat ha skett i Sigtuna kommun. Terrorfinansieringen rubriceras som ett grovt brott på grund av dess allvarliga natur. Säpo har förhört personen men ger inga ytterligare detaljer.
Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.
Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.