De fyra som anhölls misstänkta för flygplatssabotage och luftfartssabotage släpptes under måndagen.
I en koordinerad insats genomförde en klimataktivistgrupp aktioner på bland annat Arlanda flygplats. Fyra personer greps i samband med aktionen på Arlanda misstänkta för flygplatssabotage respektive luftfartssabotage. I hela landet greps elva personer. De flesta släpptes efter förhör under måndagen. Det gäller de fyra som greps på Arlanda och ytterligare fyra på Bromma. Några hade uppträtt högljutt på ett plan och vägrat sätta sig ner.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.
Nyheter Sträckan mellan Ulriksdal och Märsta är en av de mest drabbade tågsträckorna i Sverige när det gäller infrastrukturrelaterade störningar. Under 2024 registrerades 270 fel som ledde till förseningar för både gods- och persontrafik.