De fyra som anhölls misstänkta för flygplatssabotage och luftfartssabotage släpptes under måndagen.
I en koordinerad insats genomförde en klimataktivistgrupp aktioner på bland annat Arlanda flygplats. Fyra personer greps i samband med aktionen på Arlanda misstänkta för flygplatssabotage respektive luftfartssabotage. I hela landet greps elva personer. De flesta släpptes efter förhör under måndagen. Det gäller de fyra som greps på Arlanda och ytterligare fyra på Bromma. Några hade uppträtt högljutt på ett plan och vägrat sätta sig ner.
Notiser En man i 40-årsåldern har häktats för mordet på 28-åriga kvinnan i Märsta. Mannen har erkänt brottet och ska genomgå en rättspsykiatrisk undersökning.
Notiser Sigtuna kommuns arbetslöshet uppgick till 8,6 procent undernovember. Men en tydlig trend är att ungdomsarbetslösheten minskar för sjunde månaden i rad.
Blåljus Polisen har under natten genomfört en stor insats med anledning av en misstänkt mordhändelsen. Insatsen har inkluderat en teknisk undersökning av brottsplatsen samt dörrknackning i området för att samla vittnesuppgifter.
Blåljus Vid 23-tiden på söndagskvällen larmades polis ett skogsparti i Märsta med anledning av att en allvarligt skadad kvinna hittades. Kvinnan konstaterades avliden av polispatrullerna.
Nyheter Från och med söndag har Mälartåg tagit över trafiken på sträckan Uppsala–Stockholm via Märsta, som tidigare kördes av SJ. Den sista avgången med SJ gick klockan 22.00 på lördagen från Uppsala mot Stockholm.