Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Misstänkt mördare greps på Arlanda

Under tisdagen greps en misstänkt mördare för dådet vid Västermalmsgallerian i fredags, skriver Aftonbladet.

En 24-årig kvinna greps under onsdagen på Arlanda sedan hon först lämna landet. Kvinnan misstänks för knivdådet vid Västermalmsgallerian i Stockholm i fredags. Två personer knivhöggs i samband med dådet, en av dessa avled sedermera och en person vårdas fortfarande på sjukhus. Fyra personer misstänks, två är anhållna men informationen är knapphändig enligt Aftonbladet.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening