Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Misstänkt för olaga hot mot grupp på Arlanda flygplats

En man som uppgav att han hade med sig ett farligt föremål ombord på ett plan fick kliva av och en polisanmälan upprättades.

Enligt polisen inträffade en händelse på Arlanda flygplats där en man identifierades som misstänkt för olaga hot mot grupp vid 14.20-tiden. Polisen på flygplatsen kontaktades av en flygkapten som uppmärksammade att en passagerare hade uttalat hotfulla kommentarer om att han hade med sig ett farligt föremål ombord på planet.

Polisen vidtog omedelbart åtgärder för att undersöka situationen och säkerställa att inget verkligt hot förelåg. Efter en noggrann undersökning kunde polisen konstatera att passageraren inte bar på något farligt föremål. Trots detta beslutade de att avlägsna mannen från planet och han är nu misstänkt för olaga hot mot grupp.

Denna text genererades med en textrobot

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening