Foto: Jamshid Jamshidi

Misstänkt ekobrottsling gripen på Arlanda efter utlämning från Spanien

En man misstänkt för grova ekonomiska brott greps på Arlanda under torsdagen efter att ha utlämnats till Sverige av spansk polis.

Mannen har varit häktad i sin utevaro och är misstänkt för bland annat grova bedrägerier, grova penningtvättsbrott och grova bokföringsbrott.

Brottsutredningen omfattar cirka 40 målsäganden och ett misstänkt brottsutbyte på omkring 35 miljoner kronor. Efter en europeisk arresteringsorder, utfärdad av åklagare vid Ekobrottsmyndigheten, greps mannen i Spanien innan han nu förts tillbaka till Sverige.

Gripandet är en del av ett större arbete mot ekonomisk brottslighet, där svenska och internationella myndigheter samarbetar för att ställa misstänkta brottslingar inför rätta.

176 misstänkta brott anmälda i Sigtuna kommun

Nyheter Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.

EXTRA

Tre handgranater hittades vid förskola

Nyheter Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening