FC Arlanda förlänger med sin tränare Milos Ognjenovic: - Vi har jobbat ihop i ett år och byggt upp en mycket positiv relation, en familjär känsla i omklädningsrummet, säger Ognjenovic.
Milos Ognjenovic förde upp FC Arlanda i Division 3 för första gången någonsin. Nu belönas han med förlängt kontrakt: – Vi har en toppen tränare som gjort en fantastisk bra säsong med laget på ett professionellt sätt samt smittat av sig på de yngre lagen. Förväntningen på oss är alltid hög och vi räknar med att den kommer också vara det under 2018, säger sportchefen Eddi Khalaf.
FC Arlanda satsar på att etablera sig i trean nu. Förberedelserna är igång enligt Khalaf. Truppen är i det närmaste intakt men det finns frågetecken kring skyttekungen Rodrigo Gomez framtid. Milos Ognjenovic ser gärna att det kommer in 2-3 spelare i truppen för att spetsa till konkurrensen en aning. I helgen fastslog även förbundet serierna, som märsta.nu rapporterade om för några veckor sedan så blir det Kungsängen och Vallentuna från Stockholm som går in i serien: – För mig har det ingen betydelse vilka lag och vilken division vi spelar i, vi ska lägga all fokus på oss själva och som tidigare nämnt så tar vi en match i taget och försöker göra vårt bästa, säger Milos Ognjenovic.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.