Foto: Insändarbild/Märsta IK

MIK föll i seriefinal

Märsta IK förlorade fredagskvällens seriefinal mot Djurgården med 4-3 efter ett sent insläppt mål.

Djurgården var taggade till tusen inför matchen mot Märsta IK i Tellushallen. Inför säsongen tog DIF över Kåre Futsal för att försöka ta sig upp i Futsalligan. Nu kom man ett steg närmare efter 4-3 mot Märsta IK. Märsta var nära poäng men släppte in mål med 40 sekunder kvar. Närmast väntar bortamatch mot Söderhamn nästa vecka.

handbollsligan

Skånela föll hemma mot OV

Handboll Skånela pressade OV Helsingborg och med lite mer effektivitet hade man kunnat bärga en ny seger. Istället blev det förlust 27-30 inför drygt 400 åskådare.

Kim Taekwondo tog flera medaljer på SM

kampsport i lördags avgjordes SM i taekwondo, där Kim Taekwondo skickade ett lag med åtta tävlande. Mästerskapet, som också är den sista deltävlingen för året, avgör vilka som kvalar in till landslagspoolen nästa år och får chansen att slåss om en plats i landslaget.

handbollsligan

Viktig seger för Skånela mot Alingsås

Handboll Skånela tog en efterlängtad seger när de besegrade Alingsås med 37–29 på bortaplan. Märstalaget ledde matchen från start till mål och kunde till slut säkra sin andra seger på 13 matcher i Handbollsligan.

handbollsligan

Skånela föll mot Hallby

Handboll Jesper Östlund återvände till Vikingahallen med sitt Hallby och återvände till Jönköping med två poäng i bagaget.

Lokala judokar i vinnarlag

kampsport Under helgens Riksmästerskap i judo, som hölls i Lindesberg, presterade Upplandslaget starkt och fick med sig flera fina resultat.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening