För andra sommaren i följd blir det inget plaskande på Midgårdsbadets utedelFoto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Midgårdsbadet håller stängt i sommar

Midgårdsbadets utedel håller stängt i sommar: - Anledningarna till det är flera men huvudskälet är risken för trängsel under coronapandemin, skriver Sigtuna kommun på sin hemsida.

Nyligen rapporterade märsta.nu om kritik mot Sigtuna kommuns planer på att hålla Midgårdsbadet stängt. Föreningarna menade att det drabbar deras verksamhet samt barn och ungdomar. Nu står det klart att utedelen stängs på grund av främst risk för trängsel eftersom myndigheter inte gett besked kring hur många man får vara på offentliga platser som badhus.
– En enig nämnd beslutade att inte öppna badet i sommar. Förvaltningen känner oro och avråder från att öppna, skriver Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden, i ett mail till märsta.nu

Flera andra badhus öppnar dock upp i Stockholm. Normalt ska Midgårdsbadets utedel kunna hantera 2000 badande under en varm sommardag.
– Även om Sigtuna kommun skulle begränsa antalet badande ordentligt för att undvika för många på samma plats samtidigt, är det stor risk för köbildning och därmed trängsel vid in- och utpassering samt vid duschar och hygienutrymmen, skriver Sigtuna kommun på sin hemsida.

Ett annat skäl till att man inte öppnar är tidsaspekten. Man har inte kunnat påbörja arbetet med att öppna upp då det normalt sker i februari. Detta på grund av uteblivna svar från myndigheter kring hur restriktioner ska se ut. Planeringen pausades därför och enbart arbete med underhåll vidtogs.

Man har inte heller planerat för bemanning och tekniska lösningar för att hantera rening med mera för att kunna kontrollera badvattenkvalitet. Man hinner heller inte utbilda badvakter innan öppning så även säkerhetsaspekten påverkar beslutet att hålla stängt.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening