Mest klickat i oktober

Oktober är till ända, missade du någon dag i nyhetsrapporteringen? Här kommer en summering av de mest klickade nyheterna.

Den gångna månaden var den näst mest besökta månaden i märsta.nu:s historia med 98 000 användare. Ett par större händelser lockade till läsning. Här nedan följer de mest klickade för oktober.

1. Sprängning och bilbränder i Märsta
2. Polis sökte bil med vapen
3. Flicka utsatt för grovt brott
4. Rymningsförsök från Migrationsverket
5. Knivman attackerade förbipasserande
6. Smash & Grab i Rosersberg
7. Bråk vid bensinmack
8. Område spärrades av efter bilbrand
9. Inbrottstjuvar greps i Märsta
10. WE etablerar nytt i Arlandastad
11. Många ville jobba på nya superhotellet

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening