Foto: Daniel Iskander

Mer än 300 utställare på Årets MaskinExpo

MaskinExpo inleddes på torsdagen och till årets upplaga har drygt 300 utställare trots att det är tuff konkurrens på mässmarknaden för maskiner.

306 utställare har landat på MaskinExpo ute i Skepptuna. Du lär se ovanligt många bilar åka in på de små vägarna in till gamla Skepptuna Golfklubb fram till och med lördag. MaskinExpos död förutspåddes då en ny mässa på Solvalla äger rum nästa vecka.
– Maskinexpo är definitivt en nationell mässa och ungefär en tiondel av utställarna är internationella, säger mässgeneralen Carina Tegelberg till tidningen ATL.nu

Torsdagen bjöd på regn och fredagen ser också regnig ut men lördagen ska vädret vara bättre. De större utställarna ska vara borta enligt ATL men det ses inte som negativt. Många av utställarna visar mindre maskiner, redskap och tillbehör för entreprenörer på landsbygd samt i park och trädgård.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening