Melwin Pantzar från tiden det begav sig i Sigtuna BasketFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Melwin spansk mästare

Melwin Pantzar från Märsta har just avslutat sin första säsong i storlaget Real Madrid: - Säsongen har varit bra faktiskt. I början var det ganska svårt att komma in i hur de spelar här i Spanien. Spelstilen, tempot och fysiken. Men efter ett tag så var det bara att lära sig, berättar Melwin för NSD:s basketblogg

Förra året blev Melwin Pantzar från Märsta värvad till europeiska storlaget Real Madrid. En dröm gick i uppfyllelse för 17-åringen som fick chansen att leva med basket dygnet runt. NSD:s basketblogg har pratat med Melwin om den gångna säsongen. Han berättar att han just blivit spansk mästare efter seger mot Joventut Badalona.
– Det är helt otroligt faktiskt. Det har varit en dröm för mig att få vinna med det här laget och alla grabbarna. Det är jättestort för mig.

Utanför planen säger säger han att Madrid är en härlig stad, varmt nästan året runt och att han bor på spelarhotell med både basket- och fotbollsspelare. Alla har olika rum men men man äter och studerar på hotellet. Han spelar främst i U18-laget men tanken är att han ska testa i A-laget i framtiden.
– Just nu vill jag bara att vi ska vinna Euroleague och göra ett bra jobb. Långsiktigt så tror jag att jag vill stanna ett år till här i Madrid. Nästa säsong vill jag träna med A-laget och kolla hur det är där. Få känna på hur det är att vara med dem.

Planen är att bli bäst, det är det enda han har i sitt huvud. Det var dock en slump att han började spela basket, han ville spela innebandy men mamma tvingade honom att gå på en basketträning för att testa. Han gick på en träning och fastnade direkt.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening