Melwin Pantzar i Sigtuna Baskets dress då det begav sigFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Melwin siktar på plats i storlaget
Melwin Pantzar är hemma i Valsta över sommaren innan han på nytt åker till Madrid och försöker ta plats i storlaget Real Madrid: - Jag vill vinna Europa ligan, jag vill vinna det spanska mästerskapet och spela i A-laget. Det är mina mål, säger Melwin till P4 Stockholm som träffat honom.
Det började med spontanbasket i Valsta för Melwin Pantzar, därefter blev det organiserat spel i Sigtuna Basket där han som 15-åring tog plats i A-laget och spelade mot spelare som var flera år äldre än honom. Att han var en talang rådde det inga tvivel om. I samband med ett talangläger i Italien så fick Real Madrid upp ögonen för honom och han har just avslutat sin första säsong i storlagets ungdomslag.
Nu är siktet inställt på att ta nästa steg, säger han till Radio Stockholm som träffat honom på den planen vid Valstaskolan där han satte sina första skott: – Jag ser fram emot att spela med alla grabbar och jag vill leda laget eftersom jag är Point guard. Jag vill vinna Europa ligan, jag vill vinna det spanska mästerskapet och spela i A-laget. Det är mina mål, säger han enligt P4 Stockholm.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Handboll Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.