Pantzar i match med landslaget från tidigare tillfälleFoto: Svensk Basket

Melwin Pantzar glänste i dramatisk landskamp mot Tyskland

Sverige vände stort underläge i slutminuterna mot Tyskland inför ett fullsatt Hovet i Stockholm. Sigtunafostrade Melwin Pantzar svarade för 14 poäng i matchen.

Sigtunafostrade Melwin Pantzar visade sin klass i Sveriges rafflande möte mot de regerande världsmästarna Tyskland. Matchen, som bjöd på hög intensitet och dramatik in i det sista, såg Pantzar bidra med imponerande 14 poäng, vilket gjorde honom till en av de tongivande spelarna i det svenska laget.

Pantzar, som numera spelar professionellt i Spanien, visade prov på sin utveckling och förmåga att leverera på den internationella scenen. Med sin insats hjälpte han Sverige att hålla jämna steg med Tyskland under stora delar av matchen.

Sverige hade en stark avslutning där Ludvig Håkansons trepoängare och viktiga defensiva spel av Viktor Gaddefors och Simon Birgander nästan vände matchen till svensk fördel. Till slut säkrade Christopher Czerapowicz vinsten genom att sätta de avgörande straffkasten, vilket fullbordade en sensationell seger för Sverige.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening