Mohammed Belkaid bodde på Tingvalla under en tidFoto: Belgisk Polis/Faksmil Twitter
Mohammed Belkaid stal och hotade folk med kniv.Foto: Polisens Förundersökningsmaterial

Märstaterroristen får skulden för belgiskt skottdrama

Märstaterroristen Mohammed Belkaid som dödades I Bryssel för snart två år sedan får skulden för att ha skjutit mot poliser i samband med ett skottdrama.

En rättegång pågår i Bryssel där terroristen Mohammed Abdeslam är åtalad för att ha skjutit mot poliser i samband med ett skottdrama i Forest, Bryssel, 2016. I samband med det dödades Mohammed Belkaid som var folkbokförd i Märsta och inblandad i attackerna i Paris 2015. Medåtalad är Soufien Ayarisom som berättar att han bodde i den lägenheten som var inblandad i skottdramat tillsammans med Abdeslam och Belkaid i några veckor.

Sydsvenskan rapporterar att Ayari sagt att det enbart var Belkaid som sköt mot poliserna medan Abdeslam tigit i rätten. De båda riskerar 40 års fängelse för mordförsök under skottlossningen mot de franska och belgiska poliserna. Han såg aldrig Abdeslam skjuta.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening