De två märstabor som misstänks för inblandning i Brommamordet frikänns samtliga.
En märstabo var åtalad för anstiftan av mord för mordet i Bromma i november men frikänns. En annan märstabo var åtalad för medhjälp men även han frikänns, en tredje avskrevs från misstankarna för flera månader sedan och åtalades inte ens. Ett flertal personer åtalades och en person från Sollentuna döms till 18 års fängelse för mord. Ytterligare en person som var åtalad för anstiftan av mord frikänns, en person döms för medhjälp för mord till 10 års fängelse. De två ska dels ha kört bilen och dels skjutit en ökänd gängledare till döds i november.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.