Michael SpiridionFoto: Pressbild

Märstabon ny köksmästare på Rosersbergs slottshotell

Märstabon Michael Spiridion är ny köksmästare på Rosersbergs slottshotell: - Det franska köket ligger mig varmt om hjärtat och jag ser verkligen fram emot att utveckla köket och matfilosofin med fransk touch på Rosersbergs Slottshotell. Miljön här är fantastisk och matupplevelsen i matsalen ska vara klassiskt med finess säger, Michael Spiridon.

Michael Spiridion har lång erfarenhet från arbete i krogar genom åren. Som Le Rouge, Prinsen, Grill och Zink. Senast var han köksmästare och gastronomisk ansvarig på Pontus Latour. Han har också varit egenföretagare under en period. Nu blir nästa steg att ta över köket på Rosersbergs slottshotell.
-Jag är mycket glad för att Michael tar över som köksmästare hos oss. Med Michaels erfarenhet av finkrogar, både i Sverige och Frankrike, samt hans känsla för råvaror och att utveckla gastronomiska upplevelser så är jag övertygad om att vi kommer att leverera något alldeles extra, eller som vi brukar säga – livets goda, till våra gäster, säger, Alexandra Widén, Destinationsdirektör för Rosersbergs Slottshotell.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening