Märstabon: ”Folk vågar inte gå ut”

SVT har besökt kommunen och gjort flera inslag om otryggheten samt träffat politiker: - Folk vågar inte gå ut, säger Berit Lindberg till SVT.

Allt fler känner sig otrygga i Sigtuna kommun. SVT har varit i kommunen för att träffa både brottsoffer, boende och politiker.
– Det har blivit värre här med otryggheten. Jag förstår att det blivit en valfråga, säger Berit Lindberg till SVT.

Politikerna är nu också överens om att det är ökad otrygghet i kommunen och det har satsats 20 miljoner kronor på trygghetsskapande åtgärder. Konkreta resultat har ännu inte setts men politikerna anser att det är en signal rapporterar SVT.

En annan som känner sig otrygg är Madeleine Waldemarsson, småbarnsmamma och bor i Märsta. Förklaringen är enligt henne enkel; polisstationen lades ner. Att öppna station igen har varit på tapeten men inget konkret beslut, den öppnade upp i InfraCity en kort tid men numera är närmaste station i Sollentuna.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening