Märstabo utvisas efter våldtäkt och penningtvättsbrott
En man från Märsta som dömts för våldtäkt och penningtvättsbrott utvisas efter avtjänat straff.
Mannen som är i 25-årsåldern döms till fängelse i tre år och sex månader, efter avtjänat straff utvisas han till Syrien där han är medborgare. Våldtäken som han döms för skedde i Rålambhovsparken i januari i år. Han döms även till två fall av penningtvättsbrott då han enligt domen överlåtit sitt konto för insättningar av medel som härrör från kriminell verksamhet. Mannen fick in totalt 147 000 kronor på sitt konto vid två tillfällen. Pengar som han sedan handlade för eller tog ut. Utöver fängelsedomen ska han betala skadestånd till kvinnan på drygt 200 000 kronor.
Blåljus Tidigt på morgonen den 8 april grep polisen en man på Arlanda flygplats. Han misstänks för att ha haft narkotika i kroppen och för att ha burit en kniv, vilket är förbjudet.
Notiser Sigtuna kommun deltar i årets Almedalsvecka i Visby och kommer den 26 juni att arrangera två seminarier med fokus på Arlandas utveckling, infrastruktur, kompetensförsörjning och tillväxt i Arlandaregionen.
Blåljus Under söndagskvällen larmades räddningstjänst och polis till en kraftig brand i ett sophus på Magnegatan i Valsta. Larmet kom in strax efter klockan 18.30, och när räddningsstyrkorna anlände var lågorna redan höga.
Notiser Sigtuna kommun vill nu göra det enklare för invånare att anmäla om de ser olaglig hantering av avfall. Det kan till exempel handla om skräp som dumpats i naturen, farliga jordmassor eller att någon eldar avfall.
Blåljus En man stoppades av polisen på Arlanda under tisdagsförmiddagen när han skulle resa utomlands. Vid kontrollen hittade polisen 7000 amerikanska dollar i mannens ficka.
Notiser Pendlarparkeringen på Västra Bagngatan upphör den sista juni i år. Kommunen har hyrt platserna av SigtunaHem som nu behöver ytan för parkering åt sina hyresgäster.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.