Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Märstabo misstänkt för mordförsök på 80-åring

En 27-årig man från Märsta misstänks för ett mordförsök och en grov misshandel i Sollentuna.

Mannen som anhölls nyligen misstänkt för mordförsök vid Kärleksudden i Sollentuna och en grov misshandel i Norrviken har släppts då Attunda tingsrätt avslog åklagarens begäran om häktning.

Händelsen på Kärleksudden i Sollentuna har uppmärksammats i både riks- och lokalmedia, en kvinna i 80-årsåldern hittades medvetslös och allvarligt skadad enligt tidningen Mitt i. Mannen är dock fortsatt misstänkt enligt tidningen:
– Uppenbarligen ansåg tingsrätten att det inte fanns skäl för häktning, att det inte räckte för det, säger Carina Skagerlind, presstalesperson vid polisen i Stockholm, till Mitt i.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening