En 27-årig man från Märsta misstänks för ett mordförsök och en grov misshandel i Sollentuna.
Mannen som anhölls nyligen misstänkt för mordförsök vid Kärleksudden i Sollentuna och en grov misshandel i Norrviken har släppts då Attunda tingsrätt avslog åklagarens begäran om häktning.
Händelsen på Kärleksudden i Sollentuna har uppmärksammats i både riks- och lokalmedia, en kvinna i 80-årsåldern hittades medvetslös och allvarligt skadad enligt tidningen Mitt i. Mannen är dock fortsatt misstänkt enligt tidningen: – Uppenbarligen ansåg tingsrätten att det inte fanns skäl för häktning, att det inte räckte för det, säger Carina Skagerlind, presstalesperson vid polisen i Stockholm, till Mitt i.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.